Długi, o których nie wiem – jak je sprawdzić?

Jeżeli ktoś z nas wpada w długi, zazwyczaj ma tego świadomość. Zdarzają się jednak sytuacje, w których o zaciągnięciu drobnych zobowiązań zwyczajnie zapominamy, albo nie wiemy. Na szczęście istnieją możliwości zweryfikowania wysokości naszych ewentualnych zobowiązań. W jaki sposób je sprawdzić oraz jakie sytuacje mogą wpłynąć na naszą niewiedzę o długach? Wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie.

Skąd mogą się brać długi, o których nie wiemy?

O tym, że posiadamy jakieś zadłużenie zazwyczaj wiemy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy jakieś stosunkowo niewielkie zadłużenie może nam po prostu umknąć.

Sytuacje takie zdarzają się np. gdy:

  • dłużnik zapomniał, że zaciągnął dług, bo np. miało to miejsce wiele lat temu, a wierzyciel nie upominał się o płatność,
  • dłużnik zapomniał o zapłacie jakiegoś rachunku lub uregulowaniu mandatu,
  • osoba padła ofiarą oszustów finansowych i tzw. kradzieży tożsamości, na którą zaciągnięto zobowiązanie.

Jak sprawdzić czy mam długi?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Pierwszym ze sposobów na upewnienie się czy nie mamy żadnych długów jest sprawdzenie tego w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). BIK zawiera informacje na temat wszystkich istniejących kredytów danej osoby. Znajdziemy w nim nie tylko informacje o długach wobec banków, ale także firm pożyczkowych. Do tego pobranie zwykłego raportu jest darmowe.

Biuro Informacji Gospodarczej

To kolejne miejsce, w którym możliwe jest sprawdzenie czy mamy długi. Podobnie jak BIK, jest to rejestr, w którym gromadzone są informacje o nierzetelnych dłużnikach.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

To ostatnia możliwość zweryfikowania swoich długów, która istnieje stosunkowo od niedawna. KRZ działa od 1 grudnia 2021 r. Znajdziemy w nim zarówno informacje dotyczące konsumentów, jak i firm. Rejestr jest jawny, a skorzystanie z niego – bezpłatne. Dostęp do zawartych w nim danych ma każdy. Żeby z niego skorzystać wystarczy zatem mieć dostęp do Internetu. Aby jednak sprawdzić dane o dłużniku, trzeba znać i podać jego PESEL lub NIP.

Podsumowanie

Jeżeli masz wątpliwości co do swojej przeszłości kredytowej, warto je jak najszybciej rozwiać, korzystając z któregoś z podanych wyżej sposobów. Warto pamiętać, że pomimo tego, że Ty o długu nie wiesz – odsetki, dodatkowe opłaty i inne koszty są przez cały czas Twojej niewiedzy czy nieświadomości o długu, doliczane do należności głównej. Ciągłe zwlekanie ze zweryfikowaniem stanu swojego zadłużenia spowoduje tylko, że jego suma może wzrosnąć do naprawdę sporych rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.