Jak legalnie płacić niskie podatki?

Koszty prowadzenia przedsiębiorstwa są wysokie – wypłaty dla pracowników, rachunki za prąd, czynsz, opłaty związane z oprogramowaniem oraz coraz droższa benzyna to tylko przykłady stałych zobowiązań większości firm. Zdarza się, że koszty przewyższają zyski i biznes przestaje być rentowny.

Niebagatelny problem przedsiębiorców stanowią także coraz wyższe podatki. Są to obowiązkowe świadczenie pieniężne, które należy uiszczać bez względu na formę prawną firmy – obowiązują zarówno we wszystkich typach spółek, jak i w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Do skarbu państwa regularnie odprowadzony jest m.in. PIT, CIT i VAT.

Czy prowadzenie spółki musi wiązać się z wysokimi podatkami? Istnieje szereg sposobów na ich legalne obniżenie, ale konieczna jest do tego dobra znajomość obowiązujących przepisów prawa. Na co warto zwrócić uwagę?

Korzystaj z ulg

W pierwszej kolejności dobrze jest zapoznać się z aktualną listą ulg podatkowych. Najbardziej popularne są preferencyjne stawki dla nowych działalności, czyli tzw. ulgi na start dla przedsiębiorcy, ale nie jest to jedyna możliwość. Ulgi przysługują także małym podatnikom (niższa stawka CIT), a także przedsiębiorstwom stawiającym na innowacje.

W celu skorzystania z preferencyjnych stawek należy spełnić szereg warunków, które określone są w ustawie Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646). Warto sprawdzać aktualizacje, ponieważ corocznie wprowadzane są zmiany w regulacjach dotyczące prowadzenia firmy – również w kontekście ulg podatkowych. Rzetelne prowadzenie księgowości firmowej wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także nieustannego aktualizowania wiedzy.

Pamiętaj o kosztach

Skuteczną metodą na obniżenie podatków jest odliczanie kosztów uzyskania przychodów. Mogą to być m.in. stałe opłaty, takie jak czynsz, ale także sprzęt, materiały wykorzystywane podczas wykonywania pracy, a nawet usługi gastronomiczne (np. w przypadku prowadzenia szkoleń). Najczęściej dokumentuje się je za pomocą faktur, rachunków lub umów.

Prowadzenie księgowości wymaga wiedzy na temat rodzajów dozwolonych kosztów. Znajomość przepisów jest tutaj przydatna, aby z jednej strony nie popełnić błędu, ale z drugiej nie działać zbyt zachowawczo. Im więcej prawdziwych kosztów uzyskania przychodu uda się odliczyć, tym niższe będą podatki.

Wybierz optymalną formę opodatkowania

Podstawą prowadzenia firmy i jednocześnie jedną z pierwszych decyzji młodych przedsiębiorców jest wybór formy prawnej działalności oraz rodzaju opodatkowania. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich – każdorazowo należy dopasować je do rodzaju świadczonych usług, ale także planów rozwoju i potencjału biznesu.

Zakładanie spółek lub rejestrowanie działalności jednoosobowej niesie ze sobą szereg obowiązków, ale także przywilejów. Przemyślana, dobrze podjęta decyzja pływa m.in. na obniżenie podatków lub możliwość odroczenia ich płatności (np. w formie rozliczenia kwartalnego). Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na konsultacje z ekspertami, którzy dysponują szeroką wiedzą z zakresu prawa, księgowości, a także funkcjonowania biznesu.

Postaw na efektywną księgowość dla firm

Efektywna księgowość dla firm to podstawa dobrze prosperujących biznesów. Pomaga generować wyższe zyski, przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wygodną i bezpieczną opcją jest zaangażowanie zewnętrznej firmy mającej w kadrze specjalistów z różnych branż. Połączenie wiedzy prawnej z doświadczeniem księgowym i biznesowym pomaga odnaleźć najkorzystniejsze rozwiązania, również w kontekście maksymalnego obniżenia podatków.

Outsourcing (szczególnie księgowość online) zazwyczaj jest dla przedsiębiorców mniej kosztowny niż zatrudnianie dodatkowych osób. Istotna jest także różnica w obrębie odpowiedzialności za ewentualne pomyłki. W przypadku zewnętrznej firmy (przy dobrze skonstruowanej umowie) to ona ponosi pełną odpowiedzialność finansową za popełnione błędy. Rozliczanie błędów pracowników regulują przepisy kodeksu pracy, co w praktyce często oznacza brak możliwości ubiegania się o pełną rekompensatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.