Jak szybko założyć spółkę z o.o.?

Jak szybko założyć spółkę z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to forma prawna przedsiębiorstwa, która może być utworzona i zarządzana przez jedną lub więcej osób. Jest to chętnie wybierany przez przedsiębiorców rodzaj firmy m.in. ze względu na ograniczoną odpowiedzialność majątkową – do wysokości wkładu wniesionego do spółki. Minimalna wartość kapitału zakładowego to 5000 zł. Dla porównania w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel za ewentualne zobowiązania firmy odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem.

Zazwyczaj rejestracja spółki może być przeprowadzona w stosunkowo szybki i sprawny sposób przez internet, ale istnieją sytuacje, kiedy konieczna jest wizyta u notariusza, a cały proces znacznie się wydłuża. Jeżeli chcesz wiedzieć jak założyć spółkę i jak maksymalnie przyspieszyć jej rejestrację, zapraszamy do lektury.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Rejestracja spółki może odbywać się w tradycyjny sposób, czyli u notariusza. Jest to proces dłuższy, stosowany w niestandardowych, bardziej wymagających przypadkach. Często możliwe jest jednak skorzystanie z uproszczonej ścieżki internetowej, przy wykorzystaniu systemu S24. Standardowo zakładanie spółek trwa około miesiąca. W przypadku skorzystania z wirtualnego portalu procedura jest przyspieszona.

Akt notarialny (wizyta u notariusza)

Wizyta u notariusza jest niezbędna, jeżeli potrzebne jest przygotowanie indywidualnych zapisów do umowy. Zakładanie spółek w tradycyjny sposób ma wiele zalet – może pomóc lepiej zarządzać majątkiem spółki, na przykład poprzez indywidualne rozwiązania w kwestii dziedziczenia. Umowa dopasowana do potrzeb danej organizacji może uchronić właściciela lub wspólników w przyszłości. Z drugiej strony należy pamiętać, że zakładanie spółki przy pomocy aktu notarialnego trwa dłużej niż przez internet. Wiąże się także z wyższymi kosztami.

Internet (system S24)

Zazwyczaj w przypadku zakładania nowych spółek z o.o. nie jest konieczne wprowadzanie niestandardowych zapisów do aktu założycielskiego, a priorytetowe są szybkość i wygoda całego procesu. Przy pomocy systemu S24 możliwe jest zawarcie umowy spółki z o.o., ale także jawnej, komandytowej oraz prostej spółki akcyjnej.

Zakładanie spółek online wymaga konta na portalu S24. Muszą je posiadać wszystkie osoby podpisujące wniosek o rejestrację, a także wspólnicy i ewentualni reprezentanci. Dokumenty w trybie S24 można zatwierdzić przy użyciu podpisu kwalifikowanego, Profilu Zaufanego lub podpisu osobistego.

Jak zarejestrować spółkę?

Bez względu na to, czy spółka z o.o. zostanie zawiązana u notariusza, czy przez internet – konieczna będzie jeszcze jej rejestracja w systemie KRS. Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej, a dwie dostępne opcje to:

  • Portal Rejestrów sądowych – dla spółek zawartych u notariusza
  • System S24 – w przypadku zakładania spółek przez portal

Rejestracja spółki w KRS jest obowiązkowa, aby możliwe było nadanie jej podmiotowości prawnej, a tym samym włączenie jej działania do obrotu gospodarczego.

Wady i zalety zakładania spółki przez internet

System S24 pozwala znacznie przyspieszyć i uprościć zakładanie spółek z o.o. Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu lub biura, co może być dla wielu osób szczególnie istotne właśnie teraz – w okresie pandemii COVID-19. Cała procedura jest uproszczona, dzięki wykorzystaniu standardowych szablonów dokumentów.

Ścieżka z wykorzystaniem Systemu S24 jest nie tylko prostsza, ale także tańsza – nie wymaga wizyty u notariusza. Niższa jest także opłata sądowa, która obecnie w przypadku skorzystania z portalu wynosi 250 zł (w procesie standardowym opłata wynosi 500 zł). Należy także uiścić opłatę za ogłoszenie pierwszego wpisu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” w wysokości 100 zł. Wszystkie koszty związane z rejestracją można uregulować online.

Jednocześnie należy pamiętać, że uproszczony proces uniemożliwia wprowadzanie jakichkolwiek zmian do dokumentów – umowy, statutu czy aktu założycielskiego. Nie można także modyfikować roku obrotowego, który zawsze domyślnie będzie równy kalendarzowemu. W związku z tym każdy przypadek należy interpretować indywidualnie i na tej podstawie decydować jak założyć spółkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.