Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wśród podstawowych powodów wymienia się kwestie związane z odpowiedzialnością finansową – w przypadku JDG za zobowiązania właściciel odpowiada całym swoim majątkiem, natomiast wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają kwotą wkładu wniesionego do spółki. Innymi ważnymi powodami są różnice w wysokość stawek podatkowych oraz możliwość niepłacenia składek ZUS.

>>> Więcej na temat różnić pomiędzy JDG a spółką z o.o. znajdziesz w artykule: Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Zakładanie spółek wiąże się również z pewnymi obawami, a najważniejszą z nich jest podwójne opodatkowanie. Wiele osób uważa, że jest to jedyna możliwość wypłacania pieniędzy. W rzeczywistości prowadzenie księgowości firmowej z założeniem optymalizacji podatkowej umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jak więc legalnie i bez straty wypłacać środki?

Wynagrodzenie członka zarządu

Będąc wspólnikiem spółki i jednocześnie zasiadając w jej zarządzie, można otrzymywać wynagrodzenie z tytułu powołania. Przyznana kwota staje się dla spółki kosztem, dzięki czemu unikamy podwójnego opodatkowania. Warto także pamiętać, że prezes zarządu jest zwolniony z opłacania składki ZUS, co stanowi dodatkową korzyść finansową.

Inną formą wypłacania pieniędzy przez wspólników jest dywidenda. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym wypadku faktycznie naliczane jest podwójne opodatkowanie, dlatego jest to znacznie mniej atrakcyjna opcja. To pokazuje, że prowadzenie spółki z zachowaniem optymalizacji podatkowej jest możliwe, ale należy wiedzieć jakie rozwiązania są najbardziej korzystne.

Wystawianie faktur

Innym sposobem na wypłacenie pieniędzy jest wystawianie faktur na spółkę. Jest to opłacalne, ale należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z obowiązującym prawem. Niedopuszczalne jest na przykład wystawianie faktury za usługi świadczone w ramach istniejącej już umowy – oznaczałoby to wyciąganie pieniędzy dwa razy za to samo.

Wynajem

W wielu przypadkach spółka korzysta z prywatnych zasobów (nieruchomości i ruchomości) wspólników. Mogą to być pomieszczenia biurowe, magazyny, ale także samochody i różnego rodzaju urządzenia niezbędne do wykonywania działalności. W takich przypadkach wynajem może (a nawet powinien) być rozliczony.

Obciążenia spółki kosztami

Prowadzenie spółki często wiąże się z licznymi podróżami służbowymi np. spotkaniami z kontrahentami czy szkoleniami. Za koszty transportu związane z delegacją należy się zwrot, co stanowi kolejną formę wypłacania pieniędzy ze spółki. Z tego tytułu możliwe jest także wypłacanie diety w wysokości określonej odpowiednim rozporządzeniem. Warto podkreślić, że dieta należy się również osobom niezatrudnionym w spółce, czyli prezesowi i członkom zarządu również.

To jeszcze nie wszystko…

Wpis nie wyczerpał wszystkich możliwości wypłacania pieniędzy ze spółki z o.o. w sposób jednocześnie korzystny i legalny. Wartościowymi pomysłami mogą być także: zawarcie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, umorzenie udziałów (jeżeli dopuszcza to umowa) lub wcześniejsze rozliczanie pożyczek (jeżeli wspólnik udzielił ich spółce).

Wiele osób może pomyśleć, że prowadzenie spółki jest skomplikowane – należy znać obowiązujące przepisy, a także na bieżąco śledzić ich zmiany. Bardzo często optymalnym rozwiązaniem i nieocenionym wsparciem w prowadzeniu biznesu jest zewnętrzna księgowość dla firm. Nie tylko przejmuje na siebie kwestie związane z biurokracją, ale także trzyma rękę na pulsie i pomaga generować znaczne oszczędności.

Skuteczna księgowość dla firm

Wspieramy naszych klientów już od momentu planowania biznesu. Odpowiadamy na pytania, jak założyć spółkę, a także pomagamy podjąć decyzje dotyczące wyboru formy działalności, rozliczeń podatkowych itd. Rejestracja spółki z naszą kancelarią to zazwyczaj zaledwie kilka godzin!

W ramach usług prowadzimy także księgowość dla firm, koncentrując się w szczególności na odciążeniu naszych klientów oraz redukcji ich kosztów. Dodatkowo dzięki współpracy online jesteśmy w stanie zaproponować konkurencyjne stawki.

>>> Więcej informacji znajdziesz w zakładce: Biuro Rachunkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.