Raport BIK – czym jest i kiedy warto go pobrać?

Raport BIK – czym jest i kiedy warto go pobrać?

Udzielanie kredytu przez instytucje finansowe poprzedzone jest procesem weryfikacyjnym. Procedury są różne w zależności od banku, kwoty o jaką wnioskujemy oraz innych czynników, ale najważniejszym etapem – zaraz po weryfikacji tożsamości – jest sprawdzenie historii kredytowej oraz ewentualnych zobowiązań finansowych klienta. Organizacją odpowiedzialną za gromadzenie danych jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Dostęp do zgromadzonych informacji posiadają instytucje związane z sektorem finansowym, ale także sami zainteresowani mogą je pobrać w formie Raportu BIK za pośrednictwem Internetu (bez wychodzenia z domu!). W jakich przypadkach warto po niego sięgać? Co dokładnie zawiera i gdzie go szukać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście.

Co to jest raport BIK?

Raport BIK to dokument, w którym znajduje się kompletna informacja dotycząca Twojej historii kredytowej oraz bieżących zobowiązań finansowych. Jest przydatny np. kiedy chcesz wziąć kredyt, ponieważ pozwala wstępnie ocenić szanse na jego otrzymanie. Czasem konsumenci sięgają po raport dopiero po usłyszeniu od banku odmowy, aby sprawdzić, co było powodem negatywnej decyzji.

Zaletą raportu jest jego czytelność i prostota przedstawienia kluczowych informacji (również za pomocą ikon). Jednocześnie stanowi kompendium, które zawiera dane z bazy BIK i bazy BIG InfoMonitor, w tym: historia kredytowa, ocena punktowa oraz szczegóły dotyczące bieżących zobowiązań np. ewentualne opóźnienia w płatnościach.

Historia kredytowa

Podstawowym elementem Raportu BIK jest historia kredytowa, tworzona i na bieżąco aktualizowana dzięki współpracy banków oraz innych instytucji finansowych. Każda próba uzyskania kredytu, a także każde zaciągnięte zobowiązanie jest przesyłane do bazy. Na podstawie tych danych weryfikowana jest wiarygodność kredytowa, czyli ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy.

Historia w bazie BIK obejmuje wysokość oraz datę uzyskania kredytu, a także spłaty. Notowane są zarówno opóźnienia (które wpływają negatywnie na Twoją wiarygodność), jak i terminowe wpłaty. Regulowanie wszystkich kredytów zgodnie z harmonogramem jest sygnałem dla banku, że kolejne zobowiązanie prawdopodobnie również uregulujesz bez opóźnień.

Wskaźnik sytuacji płatniczej

Wskaźnik bieżących płatności daje podgląd na aktualną sytuację finansową. Może to być szczególnie ważne w przypadku spłaty różnych zobowiązań jednocześnie np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, karta kredytowa itd. W ten sposób upewnisz się, czy nie zapomniałeś uregulować w terminie wszystkich rat. Jednocześnie jest to możliwość, aby sprawdzić, czy ktoś inny nie zaciągnął zobowiązania, podszywając się pod Ciebie.

Wskaźnik można wykorzystać także jako potwierdzenie swojej wiarygodności. Wystarczy przedstawić dokument np. potencjalnym kontrahentom, aby wykazać bieżącą sytuację płatniczą.

Scoring BIK

Ocena punktowa (ang. score) to liczba w skali od 1 do 100, która opisuje ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Do obliczeń brana jest pod uwagę historia kredytowa, którą porównuje się z profilami innych klientów. Im bardziej dane są zbieżne z danymi osób płacących w terminie, tym Twoja ocena jest wyższa – co proporcjonalnie poprawia zdolność kredytową.

Im więcej punktów otrzymasz, tym lepiej, ale akceptowalny poziom scoring BIK jest indywidualny dla poszczególnych banków. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium przesądzające o otrzymaniu lub nie gotówki. Instytucje finansowe weryfikują również inne czynniki m.in. zarobki, wiek, stan cywilny i posiadane nieruchomości.

Jak pobrać Raport BIK?

Przed pobraniem raportu należy zarejestrować się na stronie bik.pl, do czego potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, karta pobytu lub paszport. Konieczne jest także zrealizowanie przelewu o wartości 1 zł z własnego konta bankowego. Po wypełnieniu danych oraz po pozytywnej weryfikacji procesu można zalogować się na stronę i pobrać raport.

>>> Szczegółowa instrukcja pobierania BIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.