Rejestr.io – czym jest i jak działa?

Nie lubisz wyszukiwarki KRS na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości? Nie chcesz marnować czasu na chodzenie do urzędu tylko po to, żeby zajrzeć na wpisy rejestrowe spółki? Prawdopodobnie jest coś dla Ciebie! To rejestr.io. Sprawdź co to takiego i jak działa!

Rejestr.io – jakie gromadzi informacje?

Dzięki stronie rejestr.io możesz szybko i za darmo sprawdzić wpisy rejestrowe spółki. Sprawdzić możesz członków zarządu, wspólników czy kapitał zakładowy. Wystarczy wejść na stronę, wpisać nazwę spółki lub osobę i witryna bardzo szybko pokaże to, czego potrzebujemy. Rejestr.io jest stroną należącą do Fundacji Moje Państwo, która zajmuje się tworzeniem narzędzi do łatwiejszego korzystania z zasobów publicznych. Należą do nich dane:

 • na temat spółek,
 • GUS,
 • o pomocy publicznej.

Sama strona rejestr.io, podaje, że jej misją jest “zwiększanie pewności i jawności obrotu gospodarczego.”.

Czym jest rejestr.io?

Rejestr.io to projekt, strona, dzięki której możemy zajrzeć do ważnych danych na temat spółek, stowarzyszeń, fundacji, które to dane pochodzą z publicznych rejestrów (m.in. rejestrów KRS). Strona ta, w bardzo przyziemny i intuicyjny sposób mówi nam wszystko na temat danego podmiotu prawnego. Sama strona wygląda bardzo przyjemnie dla oka, a jej działanie jest naprawdę intuicyjne. Dzięki temu bez problemu możemy zobaczyć osoby powiązane z danym podmiotem i podejrzeć np. czy nie są powiązane z innymi. Wystarczy kliknąć na ikonkę danej osoby, po wejściu na stronę poświęconą danej spółce lub stowarzyszeniu.

Jak skorzystać z rejestr.io?

To proste, można to zrobić w trzech prostych krokach:

 1. wejdź na stronę internetową pod adresem rejestr.io,
 2. wpisz nazwę wyszukiwanej spółki, fundacji lub stowarzyszenia np. “CENTRUM DORADZTWA PRAWNEGO I SZKOLEŃ”,
 3. zacznij przeglądać poszukiwane informacje,
 4. zobacz na hierarchię oraz powiązania członków organizacji, klikając na imię i nazwisko osoby powiązanej z organizacją, pojawią nam się inne powiązania tej osoby (opcjonalne).

Co oferuje?

W darmowym abonamencie można w ekspresowym tempie przejrzeć podstawowe informacje podmiotu prawnego, które można w łatwy, ale dłuższy i mniej intuicyjny sposób pozyskać z np. wyszukiwarki KRS, którą oferuje Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie. Korzystając z darmowej usługi można przede wszystkim:

 • wyszukiwać organizacje i osoby,
 • obejrzeć podstawowe dane rejestrowe organizacji,
 • poznać reprezentację, skład zarządu, wspólników oraz skład rady nadzorczej,
 • podejrzeć pomoc publiczną oraz dotacje z Unii Europejskiej, które zostały przekazane organizacji,
 • odnaleźć aktualne powiązania organizacji oraz osób powiązanych z organizacją.

Dla bardziej zaangażowanych i wymagających klientów są dostępne również oferty “Premium” oraz “Biznes”. Dają one jeszcze więcej możliwości analizy danych na temat organizacji. Dane te obejmują między innymi informacje o:

 • historii organizacji oraz jej składu,
 • numerach kont bankowych,
 • wierzytelnościach,
 • sprawozdaniach finansowych,
 • aktach rejestrowych i aktualnym lub pełnym odpisie z KRS (w zależności od wybranego abonamentu).

Twórcy strony pozwalają również na darmowy okres 14 dni na wypróbowanie wersji “premium” oraz “biznes”. Jeśli więc nie jesteś osobą zdecydowaną, to możesz wypróbować i sprawdzić różnice między wersją podstawową a rozwiniętą.

Do czego można go wykorzystać?

Jeśli prowadzisz działalność, w której współpracujesz z innymi organizacjami, powinnaś/ powinieneś zainteresować się tą stroną! Dzięki działalności rejestr.io można dużo łatwiej zweryfikować swojego kontrahenta, lepiej przeanalizować polski rynek, ocenić ryzyko transakcji z innym podmiotem lub wyszukiwać okazje biznesowe. Jest to niewątpliwie przydatne narzędzie, kiedy aktywnie działasz na rynku i chcesz zwiększyć na nim swoje bezpieczeństwo. W rejestr.io można również zobaczyć dane kontaktowe spółek i stowarzyszeń, co umożliwia szybkie skontaktowanie się z nimi.

Czy rejestr.io jest legalne?

Gromadzenie danych osobowych, w tym numerów PESEL może budzić niemałe wątpliwości co do legalności działania rejestr.io. Jednak w 2019 roku Urząd Ochrony Danych Osobowych, podjął decyzję o niezawieszaniu działania rejestr.io. Uznał, że administrator robi to w uzasadnionym interesie i udostępnia tylko publiczne, dostępne dla każdego informacje, więc nie jest nawet zobowiązany do informowania podmiotów o przetwarzaniu ich danych. Nie można zatem bez racjonalnie uzasadnionej przyczyny domagać się od właściciela strony usunięcia z niej swoich danych. Działalność jest też zgodna z RODO. Według UODO powiadomienie wszystkich podmiotów, których dane zostały pobrane, wymagałoby niewspółmiernie dużego wysiłku (art. 5 ust. 2 Ustawy o ochronie danych osobowych Dz. U. 2018 poz. 1000).

Słowem podsumowania

Rejestr.io jest innowacyjną stroną, która pomaga przede wszystkim przedsiębiorcom, w umiejętnym doborze kontrahentów. Oprócz tego uświadamia obywateli, pozwalając im w przyjazny sposób zaglądać do informacji, o których prawdopodobnie normalnie by nie wiedzieli. Jest to również witryna skierowana do osób ciekawych, jakie dane na ich temat są publicznie dostępne dla każdego, od ręki i za darmo. Można również bez problemu zobaczyć informacje o naszym pracodawcy, to jakie ma zyski i straty, a także inne, wspomniane wcześniej dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.