Wykreślenie z CEIDG – kiedy i jak to zrobić?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą ale chciałbyś ją zamknąć? A może zdecydowałeś się prowadzić działalność w formie spółki? Bez względu na to jaki jest cel i powód Twojej decyzji, powinieneś wiedzieć jak złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG. Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie.

Wykreślenie z CEIDG – dla kogo?

Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG w dwóch przypadkach, tj.:

  • w przypadku zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej lub
  • przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową.

Gdzie złożyć wniosek?

Obecnie, złożenie wniosku o wykreślenie z CEIDG jest bardzo proste i szybkie. Można to zrobić online, bez wychodzenia z domu. Jeżeli jednak ktoś chciałby zrobić to osobiście – nie ma problemu. Wniosek należy wówczas złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Samo złożenie wniosku o wykreślenie z CEIDG jest usługą w pełni bezpłatną.            

Wniosek można także złożyć w dowolnym momencie. Jedyny warunek jest taki, aby składany wniosek odpowiadał stanowi faktycznemu.

Wniosek o wykreślenie z CEIDG  – 3 sposoby na jego złożenie

ONLINE – przez biznes.gov.pl – jest to bardzo szybka i wygodna opcja. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę biznes.gov.pl i wybrać usługę “Zmień dane w CEIDG”. Następnie, wystarczy zalogować się przez Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód.

W URZĘDZIE – osobiste złożenie wniosku w urzędzie miasta lub gminy wymaga więcej zachodu. Jednak dla tradycjonalistów – ta opcja na pewno sprawdzi się bardziej.

Składając wniosek w urzędzie, mamy do wyboru dwa sposoby przygotowania wniosku:

  • możemy wypełnić gotowy formularz na miejscu w urzędzie i podpisać go własnoręcznie, albo
  • pobrać wniosek ze strony biznes.gov.pl/ceidg i wypełnić go w domu, a dopiero później zanieść do urzędu. Ta opcja z pewnością zapewni skróci naszą wizytę w urzędzie.

POCZTĄ – wniosek można także wysłać listem poleconym do właściwego urzędu miasta lub gminy pocztą. Wniosek powinien być wówczas opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcypotwierdzonym przez notariusza.

Przywrócenie działalności

Wniosek o wykreślenie z CEIDG złożony, a my zmieniliśmy zdanie. Co teraz? Spokojnie, jest na to sposób. Nawet jeżeli wniosek został już złożony, można tę decyzję cofnąć. Wystarczy złożyć kolejny wniosek, tym razem o zmianę wpisu i zaznaczyć odpowiednie pola. Należy jednak pamiętać, aby decyzję o zamknięciu działalności gospodarczej dobrze przemyśleć, z bardzo prostego powodu. Otóż, złożenie wniosku o wykreślenie z CEIDG i zaprzestanie świadczenia swoich usług to nie wszystko. Należy także pamiętać o wyrejestrowaniu firmy z ZUS-u, zamknięciu księgowości czy rozliczeniach z urzędem skarbowym. Kiedy już tego dokonamy, wówczas przywrócenie działalności będzie się wiązać z kolejnymi formalnościami.

Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni swojej decyzji, warto przemyśleć jedynie czasowe zawiedzenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.