Nowy Polski Ład – ile stracisz pieniędzy?

Nowy ład, a właściwie Polski Ład to obecnie bardzo gorący temat. Przedsiębiorcy, pracownicy etatowi, a nawet emeryci zastanawiają się, czy stracą, czy zyskają na wprowadzeniu projektu. W dniu 17 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, co oznacza, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 – czy wiesz, co te zmiany oznaczają dla Ciebie?

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład (pierwotnie program miał nosić nazwę Nowy Ład) to w rzeczywistości ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Dokument ma przeszło 250 stron i jest prawdziwą rewolucją w obszarze płatności podatków dla niemal wszystkich grup – od przedsiębiorców, przez wynajmujących nieruchomości, po emerytów.

Największe obawy mają osoby prowadzące własne firmy. Przedsiębiorcy borykają się coraz wyższymi kosztami działalności – podwyżki prądu, drożejąca benzyna, wyższe koszty pracownicze, a teraz jeszcze nie do końca jasna ustawa. W większości przypadków to oddelegowana księgowość dla firm jest odpowiedzialna za tłumaczenie zaistniałej sytuacji i poszukiwanie optymalnych rozwiązań. Prowadzenie spółki lub nawet jednoosobowej działalności gospodarczej bez wsparcia księgowego jest coraz trudniejsze – o ile w ogóle możliwe.

Podatki – wyższe czy niższe?

Słyszymy, że podatki zostaną obniżone (niemal dla wszystkich grup!). Dodatkowo dużo mówi się o podniesieniu (dla wybranych grup) kwoty wolnej od podatku, która będzie teraz wynosiła 30 000 złotych. Spektakularną zmianą jest także podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 528 złotych do 120 000 złotych, co wpłynie pozytywnie na finanse niektórych osób zatrudnionych na umowie o pracę.

Skąd więc obawy, że prowadzenie działalności gospodarczej może być teraz mniej opłacalne? Z jednej strony podatki zostaną obniżone, z drugiej strony niestety zapłacimy za to z nawiązką w innej formie. Zmiany są duże, część osób faktycznie skorzysta, ale reszta będzie stratna względem starych przepisów. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy poszukują nowych rozwiązań np. przejście na rozliczanie ryczałtowe czy zakładanie spółek.

Składka zdrowotna

Skoro podatki będą niższe, kwota wolna od podatku wyższa, to… gdzie jest haczyk? Jest nim składka zdrowotna, a dokładniej brak możliwości odliczenia jej od podatku. W praktyce wiele osób, nawet jeżeli zapłaci niższy podatek, to dopłaci z nawiązką w ramach składki zdrowotnej. W dużym uproszczeniu – łączne obciążenie wzrośnie skokowo o 7,75%.

Analizując przykłady jednoosobowych działalności na skali podatkowej okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków w momencie wejścia Polskiego Ładu, zostaną obarczone wyższymi kosztami. Podobnie jest w przypadku podatku liniowego, ale tutaj strata może być jeszcze wyższa. To, jaki rodzaj opodatkowania będzie korzystniejszy (albo będzie się wiązał z mniejszą stratą…) w dużej mierze zależy od wysokości dochodów.

Co dzisiaj się bardziej opłaca – spółka z o.o. czy JDG?

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań część przedsiębiorców decyduje się na ryczałt. Teoretycznie powinno się to sprawdzić szczególnie w przypadku wysokich zarobków i niskich kosztów. W rzeczywistości nie zawsze jednak jest to opłacalne – znaczenie ma jeszcze m.in. stawka ryczałtu dla danej branży.

Część osób upatruje swojej szansy w zmianie formy prawnej przedsiębiorstwa. Rejestracja spółki może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób będących obecnie na podatku liniowym, ale tutaj podobnie jak przy ryczałcie – należy wszystko dokładnie przeliczyć i przeanalizować. Prowadzenie działalności w formie spółki znaczni różni się od JDG nie tylko w ramach podatku i warto o tym pamiętać.

Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie należy zweryfikować potencjalne konsekwencje samodzielnie lub za pośrednictwem ekspertów. Prowadzenie księgowości przez zewnętrzną firmę mającą doświadczenie w zakresie finansów i prawa zazwyczaj jest dobrym pomysłem (zarówno w przypadku JDG, jak i spółki z o.o.), a szczególnie w obliczu obecnych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.