Restrukturyzacja kredytu – na czym polega?

Rosnące stopy procentowe to zmora chyba wszystkich osób, które mają zobowiązania wobec banków. Początkowo korzystne warunki kredytu, dla wielu z nich, okazały się znacząco przerastające ich budżet. Korzystna w tej sytuacji może się okazać restrukturyzacja kredytu. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy na czym ona polega i w jaki sposób jej dokonać.

Restrukturyzacja kredytu – czym jest?

Restrukturyzacja kredytu gotówkowego polega na zmianie warunków umowy kredytu gotówkowego na wniosek kredytobiorcy. Głównym jej celem jest dostosowanie warunków spłaty zobowiązania do nowych okoliczności, które zwykle są związane z kłopotami finansowymi kredytobiorcy.

Restrukturyzacja kredytu – rodzaje pomocy

W ramach restrukturyzacji kredytu, bank może zaproponować różnego rodzaju działania. Mogą to być rozwiązania stałe, lub mające na celu jedynie czasowe odciążenie finansowe kredytobiorcy.

Wobec tego bank może zaproponować działania:

  • stałe, np.: wydłużenie spłaty kredytu i jednoczesne zmniejszenie raty, lub
  • okresowe np. zawieszenie płatności raty kapitałowo-odsetkowej na okres 3 miesięcy.

Kiedy złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej. W momencie kiedy pojawiają się problemy finansowe, warto podjąć działania, które nas z nich wyciągną. Szybkie działanie będzie oznaką dla banku, że kredytobiorca chce spłacić swoje zobowiązanie i go nie unika.

Dokonana w odpowiednim momencie zmiana warunków spłaty zobowiązania pozwoli uniknąć nawarstwiania się długów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.